PRP Tedavisi Nedir

Özellikle son dönemlerde çok sık kullanılmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Yüz gençleştirme ve leke tedavilerinde çok sık kullanılan PRP tedavisi daha sonra olumlu sonuçları nedeni ile tıbbın bir çok alanında güvenle kullanılmaya başlandı. Kanın bir bölümünün ki en önemli kısmı budur: kanın iyileştirici faktörlerinin olduğu önemli kısmı alınarak vücudun kansız kalmış değişik bölgelerine enjeksiyonu yöntemi olarak açıklanabilen PRP tedavisi amaç olarak yüzü gençleştirmek, lekeleri gidermek ve oluşan çatlaklıkları önlemek için kullanılmaktadır. Vücut böylece çok çabuk toparlana bilmektedir.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır

Kan plazma kısmı ayrıştırılıp tedavi edilecek bölüme enjekte edilmek suretiyle uygulanır. En sık yüz güzelleştirme ve gençleştirmede kullanılıyor. Bu plazma ayrıca eklem tedavilerinde doku içi enjeksiyonu olarak da kullanılabiliyor. Buradaki ana fikir, kanın iyileştirici faktörlerinin kandan ayrıştırılıp belli noktalara yüzeysel olarak enjekte edilmesidir.

Uygulama şekli

Kanın plazma kısmının iğne ile ağrısız olarak yüzeysel enjeksiyonu yöntemi kullanılmaktadır. Ağrı olmamasının en büyük sebebi enjeksiyonun derinlemesine yapılmamasıdır.

Kireçlenmelerde PRP Tedavisi

Diz eklemlerinin içine enjekte edilen kan plazmasındaki iyileşme faktörü olan kısmın belli sayıda seanslarla belli bir rutinle enjekte edilmesi sonucunda, eklemlerde belirgin ağrıların giderildiği ve eklem sisteminin iyileştirildiği yöntemlerdir.

Sivilceleri yok etmek için PRP Tedavisi

Yüzey sivilce izlerini tamamen yok etmek için PRP tedavisi uygulanmaktadır. Sivilce izlerinin derin olması durumunda da başka yöntemlerle birlikte PRP Tedavisi kullanılabilmektedir.

Birkaç yıldır çok geliştirilen bu yöntemle sivilcelerden tamamen kurtulmanız mümkündür.

Saç Çıkarmada PRP Tedavisi

Saç hücreleri çoğu insanda pasif kalır. Bu pasiflik dış fiziksel koşullar, beslenme stres genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerle devam eder ve saç telleri potansiyel olarak çıkmadan kalırlar. Kan plazmasındaki iyileştirici faktörler alınarak bu hücrelere enjekte edildiğinde, belli  bir seans rutininden sonra saç hücrelerinde iyileşme görülmektedir. Saçlar bu şekilde yeniden çıkmış olur. Aslında ölmemiş olan saç hücreleri yenilenerek ve güçlenerek çalışmaya başlarlar. Kılcal damarların hassas olması nedeni ile yeterince oksijen ve besin alamaması saçlarda olduğu gibi vücudun tüm noktalarında aynı tahribatı yapmaktadır. Esas olarak beslenmeyen ve oksijen alamayan hücre, pasifleşir ve etkisiz kalır. PRP Yöntemi hücreleri yeniden beslemek ve canlandırmak için uygulanan bir yöntemdir.